trende
Ada Klima Mekanik – Klima Hizmetleri – Klima Sistemleri – Klima Montaj – Kombi İlk Çalıştırma – Bakım ve Servis Hizmeti – Ev & Ofis Tipi Klima – Hafif Ticari Klima Sistemleri – Multi & Atom Klima Sistemleri – VRF (Merkezi) Klima Sistemleri – Isı Pompası Sistemleri – Mekanik Projeler – Havalandırma Sistemleri – İklimlendirme Sistemleri
trende
İletişim Formu
Formu doldurarak iklimlendirme projelerinizi mühendislerimizle değerlendirebilir ve detaylı fiyat teklifi alabilirsiniz.
Bize Ulaşın

Soğutma Sistemleri

Anasayfa » Soğutma Sistemleri

Soğutma Sistemleri

İklimlendirme ve soğutma, bir mekanın sıcaklığı, nemi, temiz hava hareketleri ve bu mekanlarda insan sağlığını korumak için düzenlenen sistemdir. İklimlendirme ve soğutma işleminin gerçekleşmesi için, elektronik cihazlardan faydalanılmaktadır.

Günümüzde yaz kış iklimlendirme ve soğutma işlemi yapılmalıdır. Bunların yaz ve kış ortamına göre derecelendirmesi yapılmalıdır. Her iki mevsimde de havayı devir-daim ederek, toz, pislik ve mikroptan arındırmalıdır. Bu hava devir-daimi sırasında, sessiz, gürültüsüz, titreşimsiz, rahatsız etmeden emiş ve üfleme sağlanır. Sistemler kurulurken kaliteli ürünlerle çevreye zararı olmayan ürünler kullanılarak doğa dostu çalışmalar yapılır. İş verimi uzmanlarınca yapılan tespitlerde insanların en verimli şartlarda çalışması için uygun bir sıcaklığın olması gerekli olduğu yapılan testlerle belirlenmiştir.

İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

İklimlendirme ve soğutma sisteminde en önemli amaç kapalı mekanlarda bulunan insanlara en uygun hava konfor şartlarının sağlanabilmesi olarak bilinir. Ayrıca bu sistemler endüstriyel sektörlerde bir ürünün üretilebilmesi için kullanılabilmektedir. O ürünün istenen hava koşullarında sağlıklı bir şekilde havalandırılması ve ısı seviyesinin ayarlanmasıyla gerekli olan ortamı yaratmakta kullanılır.

Endüstriyel alanlarda kullanılan hava iyice süzülür ve temizlik aşamasından geçer.Böylelikle imalat aşamasında uygun şartlar sağlanmış olur. Çeşitli gıda ve sanayi sektörlerinde uygun ortamda saklanıp ürünlerin saklanabilmesi için de, iklimlendirme ve soğutma sistemi oldukça gereklidir. iklimlendirme ve soğutma tesislerinin kurulmasıyla tekstil, kimya, tütün, sanayi, ilaç, gıda gibi havanın belirli sıcaklıkta ve temizlikte olduğu ortamlarda, imalat daha verimli ve sağlıklı olmaktadır.

İklimlendirme ve soğutma teknolojilerden, trenler, uçaklar, gemiler ve hatta uzay araçlarında yararlanılır. Hastane, ameliyat odası gibi enfeksiyon riski olduğu alanlarda, enfeksiyon riskini azaltıp hastanın su kaybının azaltılması için ortamın nemi ayarlanır. Ameliyathane  ne kadar soğuk olması gerekirse, bir yeni doğan servisi de o kadar sıcak olmalıdır. Bu nedenle bunun derecelendirilmesinin doğru yapılması gereklidir.

Uçaklarda hava basıncından dolayı, yolcuların konforlu bir şekilde seyahat edebilmesi için en son teknolojiyle bu sistem yerleştirilir. Hayvanat bahçesi gibi alanlarda, farklı ekolojiden gelen hayvanların yaşam alanlarının en doğru ısı seviyesinde olması gereklidir. Özellikle nemlendirme işlemi yapan cihazlarda arşiv kütüphane müzelerde de kullanılarak tarihi ve kültürel birikimin küf oluşumu engellenmiş olur.

İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Eğitimi

Artık lise ve üniversitelerde de bölüm olarak okutularak iklimlendirme ve soğutma teknikeri yetiştirilir. Uzman kişiler ilerde bu yetkiyle çalışmaya başlarlar.

İklimlendirme ve Soğutma Sitemlerinde Bakım ve Onarım

Bakım ve onarımı cihazı devreye sokan arızayı tespit edebilen sistemin vakumlanmasını ve sisteme gaz yüklemesını yapabilen ve sistemin performasın yetip yetmediğini tespit edebilen kişiler tercih edilmelidir.  Teknikerler sistemlerini tasarlar, uygun ürünleri seçerler ve müşteri için belirlenen maliyetini belirler,onaylandığı taktirde sistemi kurar ve sistemi devreye sokar. Kurduğu  iklimlendirme ve soğutma sistemlerinde belirli aralıklarda  periyodik bakım işlemleri yaparak soğutucu ve iklimlendirici tesisatın bakım ve onarımını yaparak işlerinin aksamamasını sağlar.

İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Hangileridir?

Soğutma kompresörü ve soğutma kompresörü yardımcı elemanları, Evaporatör ve  evaporatör yardımcı elemanları, Kondenser ve kondenser yardımcı elemanları, Akışkan kontrol cihazları, Vakum pompaları, Şarj silindirleri, Basınç manifoldları, Su soğutma kuleleri, Elektriksel ölçme aletleri, Oksi-asetilen kaynak seti, Bakır boru bağlantı aletleri, Bakır boru şekillendirme aletleri, Termostatlar, Hava hızı ölçüm cihazları, Hava kanalı yapımında kullanılmakta olan cihazlar Bilgisayar ve sistemle ilgili yazılımlar olarak bilinir.

adaklimamekanik.com.tr